Jak zainstalować moduł Powershell służący do zarządzania Office 365

Moduł Azure Powershell (pełna nazwa to: Azure Active Directory Module for Windows PowerShell) umożliwia zdalne zarządzanie organizacją Office 365 z poziomu konsoli tekstowej. Warto wspomnieć, że niektóre czynności konfiguracyjne w Office 365 mogą być wykonane tylko za pomocą komend znajdujących się w tym module. Dlatego też jego instalacja, zwłaszcza w organizacjach opartych o Office 365, staje się nieodzowna.

Wymagania instalacyjne

Moduł Azure Powershell może być zainstalowany w ramach następujących systemów operacyjnych:

  • Windows 7 (x86 i x64)
  • Windows 8/8.1 (x86 i x64)
  • Windows 2008 R2 SP1
  • Windows 2012
  • Windows 2012 R2

Ponadto w systemie powinny być też zainstalowane poniższe komponenty:

  • Powershell
  • Microsoft .Net Framework (który można zainstalować poprzez Panel Sterowania w Windowsach klienckich a dla systemów serwerowych przez aplikację Server Manager)
  • Microsoft Online Services Sign-in Assistant (który można pobrać ze strony Microsoft: http://go.microsoft.com/fwlink/?LinkId=286152)

Pakiety instalacyjne dla modułów Azure Powershell można pobrać dla obu wersji bitowości systemu korzystając z poniższych linków:

Instalacja i weryfikacja poprawności działania

W pierwszej kolejności należy zainstalować aplikację Microsoft Online Services Sign-in Assistant:

1

2

Następnie instalujemy moduł Azure Powershell:

3

 

5

 

7
Podczas instalacji na pulpicie utworzony zostanie skrót służący do uruchamiania modułu. W jego właściwościach, w zakładce Shortcut, widoczne jest pole Target: które zawiera poniższą komendę:

C:\Windows\System32\WindowsPowerShell\v1.0\powershell.exe -NoExit -Command "Import-Module MSOnline"

8

Uruchamia ona okno PowerShella oraz importuje moduł MSOnline. Oznacza to, że od teraz możemy go też włączyć uruchamiając zwykłą sesję PowerShell i importując odpowiedni moduł komendą:

Import-Module MSOnline

Innymi słowy moduł możemy uruchomić skrótem na pulpicie, utworzonym dla naszej wygody, jak i przy pomocy zwykłej komendy z poziomu sesji PowerShell.

Aby sprawdzić czy moduł zainstalował się poprawnie należy uruchomić go jedną z opisanych wyżej metod i wykonać próbę połączenia się z usługą Office 365 za pomocą komendy:

Connect-MsolService

W oknie Enter Credentials wpisz login i hasło konta administracyjnego Office 365. Pamiętaj że w tym przypadku login to adres email tego konta:

10

Po chwili powinien pojawić się znak zachęty. Jeśli w trakcie nawiązywania połączenia nie pojawią się błędy to znaczy, że moduł i połączenie do usługi Office 365 uruchomiły się poprawnie. Listę komend modułu Office 365 możemy uzyskać poleceniem:

Get-Command -Module MSOnline

11

Poprawność połączenia możemy też sprawdzić przy pomocy polecenia wyświetlającego listę wszystkich użytkowników skonfigurowanych w usłudze Office 365:

Get-MsolUser

Moduł Azure Powershell jest gotowy do użycia. Jest on bardzo przydatnym narzędziem, zwłaszcza gdy mamy dużo powtarzających się, rutynowych zadań administracyjnych w Office 365 czy Exchange 2013 – wykorzystując skrypty Powershella możemy je łatwo zautomatyzować.


Polecane artykuły

Exchange Server 2013 SP1 – problemy i rozwiązanie

Exchange Server 2013 SP1 – problemy i rozwiązanie

W dniu dzisiejszym firma Microsoft potwierdziła, że aktualizacja Service Pack 1 (SP1) dla Exchange Server 2013 uniemożliwia poprawne działanie agentów transportowych firm trzecich. Problem występuje, ponieważ pliki konfiguracji polityk globalnej pamięci podręcznej podzespołów GAC (global assembly cache) zawierają błędny kod XML. Dotknięte nim programy CodeTwo to CodeTwo Exchange Rules 2013 i CodeTwo Exchange Rules PRO działające w środowisku Exchange 2013. Aby rozwiązać problem należy wykonać kroki opisane w tym artykule Microsoft lub w tym artykule w naszej bazie wiedzy. Oba rozwiązania wymagają ręcznego przeinstalowania agenta transportowego CodeTwo Exchange Rules, w czym pomoże ten artykuł. W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt – jesteśmy dostępni 24 godziny na dobę od poniedziałku do piątku.
Exchange w firmie – załączniki i poufność danych

Exchange w firmie – załączniki i poufność danych

Na początek krótka uwaga: w poniższym tekście nie chodzi o snucie czarnych scernariuszy! Czy jednak kiedykolwiek zastanawiałaś/eś się nad bezpieczeństwem Twoich danych? Czy poufne informacje w Twojej firmie traktowane są z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności? Swoją drogą: czy Twoi koledzy świadomie korzystają z zasobów systemowych? 100 megabajtowe załączniki nie są dziś żadnym problemem, przynajmniej z perspektywy nadawcy i odbiorcy maila. Co zrobić, jeśli ten czy inny użytkownik ignoruje zalecenie by kompresować maile „z nadwagą”?
Jak sprawdzić nagłówki wiadomości w Outlooku i OWA

Jak sprawdzić nagłówki wiadomości w Outlooku i OWA

Podczas procesu tworzenia i przesyłania wiadomości do ukrytej części emaila dodawane są informacje opisujące tą wiadomość. Ta ukryta część emaila nazywana jest nagłówkiem i zawiera techniczne dane, takie jak: adresy nadawcy i odbiorcy lista serwerów pocztowych, przez które przechodzi wiadomość dodatkowe informacje dodawane przez programy antyspamowe Analiza nagłówków jest bardzo przydatna w sytuacji, kiedy chcemy sprawdzić źródło niechcianej poczty albo zdiagnozować problemy z przesyłaniem wiadomości.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz używać następujących tagów i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

CodeTwo sp. z o.o. sp. k. jest administratorem Twoich danych osobowych.
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności, aby dowiedzieć się więcej.