Blog firmowy

Aktualizacja narzędzi do migracji – migracja z Office 365 i Exchange Server 2016

Właśnie wydaliśmy nowe wersje programów CodeTwo Exchange Migration i Office 365 Migration. Najnowsza aktualizacja wprowadza spore zmiany: dodaje nowe funkcjonalności i odblokowuje nowe scenariusze migracji. Program pozwala teraz na:

Migracja z Exchange Server 2016 i Office 365 stała się możliwa dzięki opcji łączenia się z serwerem źródłowym przez EWS (Exchange Web Services). Protokół EWS, następca MAPI znanego z wcześniejszych wersji Exchange Server, był już wcześniej używany przez nasze programy do łączenia się z serwerem docelowym. Teraz, gdy EWS może być wykorzystywany po obu stronach, programy jeszcze lepiej radzą sobie z dużymi pakietami danych i pozwalają na szybszą i bardziej sprawną migrację.

Migracja pomiędzy różnymi subskrypcjami Office 365

Migracja skrzynek z jednej subskrypcji Office 365 na inną nie jest scenariuszem wspieranym natywnie. Dzięki najnowszej aktualizacji, CodeTwo Office 365 Migration umożliwia na przenoszenie skrzynek między różnymi tenantami Office 365. Tak jak przy migracji z serwera Exchange, program wspiera migrację wszystkich elementów: wiadomości, kalendarzy, zadań, czy kontaktów.

Zakładka Jobs zyskała na etapie tworzenia nową opcję: Migration job from Office 365… pozwalającą na wybór konta Office 365 jako serwera źródłowego.

Po wybraniu odpowiedniej opcji, kreator poprosi o dane logowania administratora konta Office 365 w celu połączenia się z serwerem. Program sam zajmie się połączeniem ze źródłem i odpowiednią jego konfiguracją.

Reszta procesu przebiega analogicznie do pozostałych scenariuszy migracji. Korzystając z prostego w obsłudze kreatora zadania migrującego można dokładnie określić co i kiedy dokładnie będzie migrowane.

Dowiedz się więcej na temat konfiguracji zadań migracyjnych.

Migracja z Office 365

Rosnąca popularność Office 365, sprawia że najczęstszym scenariuszem migracji skrzynek pocztowych jest właśnie przeniesienie się do chmury Microsoftu. Ten scenariusz jest wspierany przez Microsoft i znacznie uproszczony przez CodeTwo Office 365 Migration. Znacznie większy problem pojawia się gdy zaistnieje potrzeba migracji skrzynek pocztowych z chmury Microsoftu na serwer lokalny. Okazuje się, że taka migracja nie jest wspierana natywnie. Dzięki najnowszej aktualizacji, Nasze oprogramowanie nie tylko odblokowuje taki scenariusz, ale i czyni go dziecinnie prostym. Niezależnie czy chodzi o migrację całej dużej organizacji, czy zaledwie części skrzynek, zawierających szczególnie cenne i wrażliwe dane.

Ustawianie limitu wielkości migrowanych elementów

Zdajemy sobie sprawę, że kluczowym aspektem każdej migracji, zaraz obok bezpieczeństwa, jest jej prędkość. Jest to jeden z powodów dla których dodaliśmy możliwość ustawienia limitu wielkości migrowanych elementów. Funkcjonalność ta sprawia, że można albo całkowicie wykluczyć migrację elementów powyżej danego rozmiaru, albo przełożyć ją na później – po zakończeniu pierwszego etapu migracji.

Funkcjonalność ta przydaje się jednak nie tylko podczas ustalania priorytetów migrowanych elementów. Serwer docelowy może mieć ustalony limit dla pobieranych wiadomości. Próby migracji elementów i załączników przekraczających określoną wartość (np. maksymalny rozmiar wiadomości/załącznika w Office 365 to 150 MB) powodowałyby błędy i nie zakończyłyby się sukcesem. Wprowadzenie limitu rozmiaru ogranicza ilość występujących błędów i daje możliwość odciążenia skrzynek docelowych.

Migracja z Exchange 2016

Prawdą jest, że na chwilę obecną Exchange Server 2016 częściej występuje w roli serwera docelowego niż źródłowego migracji, jednak zdarza się że sytuacja wymaga szybkiej migracji z tego serwera do Office 365 lub na inny lokalny serwer Exchange. Dzięki możliwości łączenia się z serwerem źródłowym przez EWS, nasze migratory bez problemu radzą sobie w takiej sytuacji.

Co więcej w nowej wersji?

Oprócz najważniejszych nowości, wymienionych powyżej, aktualizacja naprawia także pomniejsze problemy. Na przykład, CodeTwo Exchange Migration pozwala teraz również na migrację do wcześniejszych wersji Exchange Server (przykładowo z Exchange Server 2016 do 2013), co pozwala na pełną swobodę w wyborze odpowiedniego scenariusza migracji.

Pełna lista zmian wprowadzonych w programie dostępna jest w historii wersji:

Exit mobile version