Właśnie przeczytałem na portalu DobreProgramy informację na temat statystyk dotyczących popularności przeglądarek internetowych używanych przez Polaków. Z badań przeprowadzonych przez gemiusTraffic wynika, że 53% korzysta z Internet Explorer, 38% z FireFox, 6% z Opery.
Sprawdziłem, jak wygląda to na naszej stronie www.outlook.pl. Okazało się, że wyniki są jeszcze korzystniejsze dla FireFox – 43%, Internet Explorer – 46%, Opera 10,5%. Natomiast na stronie anglojęzycznej www.codetwo.com statystyki przedstawiają się zupełnie inaczej: Internet Explorer używany jest aż przez 74% “internautów”, zaś FireFox przez 24%, pozostałe przeglądarki występują w śladowych ilościach.
Zastanawiająca jest bardzo duża różnica w użyciu Internet Explorer na świecie (prawie 75%) i w Polsce (ok. 50%). Czy Polacy nie lubią Internet Explorer’a? Jeśli tak, to dlaczego? Wynika to z niechęci do firmy Microsoft, czy może z naszej mentalności – awersji do jakichkolwiek monopolistów, instytucji posiadających dużą władzę, które narzucają nam swoje produkty? A może wynika to z ogólnie panującego w Polsce przekonania (wg moich obserwacji, a wg mojego zdania niesłusznego bądź naiwnego), że świat IT dzieli się na ciemną stronę mocy – czytaj Microsoft, i jasną – wszyscy pozostali.
Co do ostatniego akapitu – sprawdź dla odmiany statystyki systemów dla stron CodeTwo, a szybko zmienisz zdanie. ;)
Polska – 98,5% Windows, zagranica – 97% Windows. Ale wg mnie z systemem operacyjnym, to nie jest prosty wybór. Po prostu nie ma równego konkurenta dla Windows, więc nie do końca można wybrać coś innego. Zwróć uwagę ile osób narzeka na Vistę, a jednak jej używa. Z przeglądarką internetową jest dużo łatwiej, nie podoba Ci się IE – instalujesz i używasz FireFox’a, nie podoba Ci się FireFox – instalujesz i używasz Operę.